Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zbudować dom energooszczędny?

2023-10-19
Jak zbudować dom energooszczędny?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na kwestie efektywnego wykorzystania energii, zwłaszcza w kontekście budownictwa. Budowa domu energooszczędnego to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla portfela. Dowiedz się, jakie warunki i parametry musi spełniać taka konstrukcja, z jakich materiałów budowlanych można ją wykonać i sprawdź, czy styropian lub inne klasyczne rozwiązania pozwolą odpowiednio zaizolować budynek o wysokiej efektywności energetycznej.

 

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Zrównoważone budownictwo zdobywa w naszym kraju coraz szersze grono zwolenników. Przepisy mówią, że dom energooszczędny to taki, którego zapotrzebowanie na energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia oraz zaspokajania innych potrzeb domowników nie przekracza 40 kWh/(m²·rok). Dla porównania budynki stare lub ocieplone jedynie cienką warstwą styropianu o niskich parametrach mogą zużywać nawet 180 kWh/m² rocznie.

Efekt energooszczędności pozwalają uzyskać odpowiednio dobrane materiały budowlane oraz przemyślany projekt. Energooszczędny dom musi zostać wyposażony w odpowiednie rozwiązania i technologie, takie jak m.in.:

  • efektywna termoizolacja ścian, dachu oraz podłóg poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów, np. styropianu o niskim współczynniku przenikania ciepła,

  • okna i drzwi wyposażone w odpowiednio izolowane pakiety szybowe oraz ramy w celu zminimalizowania strat ciepła, oraz zapewnienia naturalnego oświetlenia,

  • system wentylacji z odzyskiem ciepła, pozwalający na wymianę powietrza bez utraty energii cieplnej, co jest niezwykle istotne w budownictwie energooszczędnym,

  • wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne lub pompy ciepła, pozwalające na ograniczenie zużycia energii z sieci.

Jak powinien wyglądać projekt domu energooszczędnego?

Już na etapie planowania należy zadbać o dobór rozwiązań i materiałów budowlanych, które pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię. Odpowiednio zaprojektowany dom energooszczędny powinien zostać usytuowany na działce w taki sposób, by jak największą ilość światła oraz ciepła pozyskiwał ze słońca. Z tego względu zaleca się skierowanie okien na południe. Prosta i zwarta bryła ułatwi precyzyjny montaż styropianu lub innego ocieplenia, eliminując ryzyko powstania mostków cieplnych. Grubość izolacji termicznej powinna wynosić co najmniej 20 cm, a wszystkie połączenia konstrukcyjne muszą być szczelne.

materialy-budowlane

Z czego zbudować dom energooszczędny?

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych to kluczowy element budownictwa energooszczędnego. Do budowy tego rodzaju domów eksperci polecają bloczki z betonu komórkowego, które charakteryzują się dobrą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Co ciekawe, dom energooszczędny, a nawet pasywny można zbudować również z drewna. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na technologię tradycyjną, czy system szkieletowy, prace koniecznie zleć wyspecjalizowanej firmie, najlepiej po wcześniejszym zapoznaniu się z jej dotychczasowymi realizacjami.

Z kolei do ocieplania fundamentów, ścian, stropów oraz podłóg domu energooszczędnego najlepiej nadają się materiały budowlane o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, takie jak:

  • styropian grafitowy o współczynniku lambda 0,031 i grubości co najmniej 15 cm,

  • wełna mineralna – dom energooszczędny możesz również ocieplić warstwą wełny szklanej lub skalnej o grubości minimum 20 cm.

Zarówno wełnę, jak i styropian należy montować zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że izolacja powinna być wykonana w sposób szczelny, aby zapobiegać utracie ciepła z wnętrza budynku.

Jakie ogrzewanie wybrać do domu energooszczędnego?

Ogrzewanie w domu energooszczędnym, podobnie jak zastosowane do jego budowy materiały budowlane, powinno być efektywne i niskonakładowe. Popularne opcje do rozważenia to:

  • pompy ciepła, które wykorzystują energię z otoczenia do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń,

  • podłogowe folie oraz maty grzewcze, rozprowadzające ciepło równomiernie po docieplonych styropianem posadzkach,

  • gazowe kotły kondensacyjne, które w porównaniu z tradycyjnymi piecami na gaz zużywają nawet o 20% mniej paliwa.

Szukasz materiałów budowlanych? Znajdziesz je w naszym sklepie!

Budowa domu energooszczędnego to opłacalny i przyszłościowy wybór. Stawiając na odpowiednie rozwiązania projektowe, materiały budowlane i izolacyjne, np. grafitowy styropian, możesz osiągnąć wysoki komfort życia, zredukować koszty energii i zapewnić wymierne korzyści dla środowiska. Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów przy wyborze artykułów do budowy, już dziś zajrzyj na epicentra.pl. Odwiedź naszą hurtownię online i wybierz produkty rekomendowane przez profesjonalistów w najlepszych cenach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 52 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Rzetelny dostawca, błyskawiczna dostawa, produkty b. dobre, świetnie opakowane. Polecam!
2024-05-15
Towar ok, jednak dostałem 20 kg gładzi w cenie worków 10 kg.
pixel