Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Brykiet drzewny – czy warto wybrać go do ogrzewania domu?

2023-10-05
Brykiet drzewny – czy warto wybrać go do ogrzewania domu?

W obliczu rosnącej troski o środowisko naturalne oraz wzrostu kosztów paliw coraz więcej osób rozważa przejście na alternatywne źródła ciepła. Brykiet drzewny to jeden z tych produktów do ogrzewania domu, które zdobywają coraz większą popularność. Czy warto wybrać ten produkowany na bazie drewna materiał opałowy? Sprawdź, czy będzie on odpowiedni dla Ciebie!

 

Brykiet do pieca, brykiet do kominka

Opał, o który mowa jest wytwarzany z różnych materiałów organicznych, takich jak trociny, zrębki drewna, słoma lub odpady rolnicze. Materiał jest prasowany pod wysokim ciśnieniem, co powoduje usunięcie wilgoci i zwiększenie jego gęstości. Brykiety opałowe mogą mieć różne kształty i rozmiary, jednak do ogrzewania domu używa się kostek lub walców. W zależności od materiału, z którego zostały wyprodukowane, dzieli się je na:

 • drzewne – wykonane z trocin lub zrębków. Jest to najpopularniejszy rodzaj brykietu, produkowany z różnych gatunków drewna opałowego, takich jak buk, dąb, sosna lub brzoza,

 • słomiany – produkowany ze słomy. Stosowany np. w gospodarstwach rolnych,

 • wykonany z odpadów rolniczych, takich jak łuski słonecznika lub pestki dyni.

Jak używać brykietu drzewnego w piecach i kominkach?

Podobnie jak drewno opałowe, również kostka brykietowa może być wykorzystywana do ogrzewania domu zarówno w kotłach c.o., jak i w kominkach. Aby używać jej bezpiecznie i efektywnie, upewnij się, że komora spalania w urządzeniu grzewczym jest czysta i pozbawiona popiołu. Następnie dobierz ilość brykietu drzewnego do zapotrzebowania na ciepło, zwracając uwagę na wielkość pomieszczenia i moc pieca lub kominka. Po rozpaleniu kontroluj proces spalania, dostosowując dopływ powietrza w urządzeniu, aby utrzymać optymalną temperaturę i efektywność spalania. Pamiętaj: regularnie usuwaj popiół z komory spalania, żeby utrzymać wysoką sprawność urządzenia.

Jak długo pali się brykiet drzewny?

Kwestią, która nurtuje wiele osób zainteresowanych brykietowym ogrzewaniem domu, jest to, czy taki produkt spala się szybciej, czy wolniej niż drewno opałowe. Tempo spalania brykietu drzewnego zależy od kilku czynników, takich jak:

 • gatunek drewna – produkty wykonane z buku lub dębu palą się dłużej niż sosnowe czy brzozowe,

 • wilgotność – brykiet drzewny o niskiej wilgotności to gwarancja dłuższego i bardziej efektywnego spalania oraz dłuższej żywotności urządzeń grzewczych,

 • rozmiar paliwa – większa średnica kostek opałowych pozwala wydłużyć interwał uzupełniania paleniska,

 • ustawienia kotła lub kominka – prawidłowo ustawiony piec będzie spalał opał dłużej i bardziej efektywnie.

Średnio, brykiet do ogrzewania domu może palić się od 2 do 4 godzin. 

brykiet-drzewny

Jakie są zalety i wady brykietu?

Zastanawiasz się, czy warto postawić na ogrzewanie domu kostką na bazie drewna opałowego? Do podstawowych zalet takiego rozwiązania należą:

 • długi czas spalania – materiał może palić się nawet do 4 godzin, co pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczeń,

 • dobra wydajność energetyczna – brykiet drzewny ma wysoką wartość opałową, co oznacza, że wytwarza więcej ciepła na jednostkę masy niż drewno lub inne paliwa,

 • niska emisja zanieczyszczeń – „czystsze” spalanie oznacza mniej szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery,

 • łatwe utrzymywanie temperatury,

 • szeroka dostępność.

Wady brykietu to natomiast:

 • cenabrykiet drzewny jest zazwyczaj droższy niż drewno opałowe, jednak wielokrotnie tańszy niż np. węgiel,

 • trudniejsze rozpalanie – problem ten wyeliminujesz, wybierając opał o niskiej wilgotności, pochodzący ze sprawdzonego źródła.

Czy ogrzewanie brykietem się opłaca?

Jeśli poszukujesz wydajnego, opłacalnego, a przy tym ekologicznego paliwa do swojego budynku, rozważ kostkę drzewną. Ogrzewanie domu brykietem jest zdecydowanie bardziej efektywne niż palenie w piecu tradycyjnym drewnem opałowym. Wyższa kaloryczność pozwala zaoszczędzić na kupnie paliwa oraz ograniczy częstotliwość jego uzupełniania. Niewątpliwym atutem jest też fakt, że nie musisz modyfikować swojej instalacji grzewczej – wykorzystasz „zwykły” kocioł do centralnego ogrzewania.

Sprawdzaj porady ekspertów Epicentra!

Chcesz postawić na brykiet, ale nie wiesz, który opał wybrać do ogrzewania swojego domu? Na epicentra.pl czeka na Ciebie wysokiej jakości paliwo w atrakcyjnych cenach. Sprawdź naszą aktualną ofertę kostki drzewnej, pelletu oraz drewna opałowego i przygotuj się do sezonu grzewczego z praktycznymi poradami specjalistów, które znajdziesz na naszym blogu.

Polecane

Brykiet drzewny kostka RUF 10 kg

Brykiet drzewny kostka RUF 10 kg

Cena regularna: 17,49 zł brutto12,97 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14,90 zł
BIC zapalarka U140 FLEX

BIC zapalarka U140 FLEX

18,93 zł brutto
BIC zapalarka EZ Reach

BIC zapalarka EZ Reach

7,99 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 35 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-11
Po raz kolejny polecam. Coraz szerszy asortyment, dobre ceny i szybka wysyłka.
2023-12-20
szybka i miła obsługa, polecam
pixel