Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pędzle malarskie angielskie, kaloryferowe, precyzyjne

( ilość produktów: 17 )

Prace remontowe i wykończeniowe będą wymagały odpowiedniego przygotowania pod kątem materiałów, akcesoriów malarskich, wszelkiego rodzaju folii i osłon, suchej zabudowy, czy taśm. Poza wałkami malarskimi i uchwytami do nich możemy wykorzystać pędzle malarskie, które odblokują nam szereg możliwości wykonywanych prac.

Oferowane przez nas narzędzia malarskie wykonane są z materiałów wysokiej jakości. Będziesz w stanie zakupić pędzle o różnych rozmiarach i kształtach, które sprawdzą się przy pracach remontowych i wykończeniowych. Ich jakość doceni każdy domowy majsterkowicz.
Każdy pędzel malarski należy dobrać w zależności od rodzaju prac, jakie mamy do wykonania.

Bardzo szczegółowe, nieregularne powierzchnie, czy prace renowacyjne obok mebli będą wymagały pędzli o mniejszej szerokości. Większe pędzle wykorzystasz do ewentualnych poprawek większych powierzchni, lub malowania narożników. Pędzle przydadzą się również do odświeżania ścian, mebli, bądź grzejników oraz wykorzystamy je do aplikowania impregnatów do drewna, jak i nakładania farb rozpuszczalnikowych. Wszystko zakupisz w sklepie epicentra.pl!

Pędzle malarskie

Pędzle malarskie będą niezwykle przydatnym narzędziem przy wielu rodzajach prac remontowych lub wykończeniowych. Aby znacznie ułatwić sobie pracę z pędzlem malarskim i móc cieszyć się z efektu końcowego, warto zapoznać się z rodzajami pędzli, z jakich będziemy mieli okazję korzystać.

Pędzle będą różniły się kształtem, długością, szerokością i materiałem wykonania włosia oraz długością i kształtem uchwytu. Każdy typ pędzla będzie najlepiej dostosowany do konkretnego rodzaju prac. W jaki pędzel w takim razie powinniśmy się zaopatrzyć?

Rodzaje włosia w pędzlach malarskich

Pędzle produkuje się z dwóch rodzajów włosia - naturalnego oraz syntetycznego. Powstają również takie, które mieszają te dwa rodzaje włosia.

Pędzle z włosia naturalnego wykorzystamy w parze z farbami tworzonymi na bazie rozcieńczalników organicznych. Pędzle, które wykorzystamy w budowie, powstają ze świńskiej szczeciny. Ten rodzaj zaliczamy do włosia twardego. Taki pędzel umożliwia pobranie dużej ilości farby bez powstawania na nim odkształceń, dzięki czemu świetnie sprawdzi się przy malowaniu dużych powierzchni jednym kolorem.

Inaczej wygląda sprawa z włosiem syntetycznym (sztucznym). Pędzle z włosia syntetycznego wykorzystuje się w połączeniu z farbami wodorozcieńczalnymi. Sprawdzą się przy malowaniu powierzchni gładkich. Wszystko dzięki końcówkom takiego włosia, które sprawia, że na malowanej powierzchni ślady pędzla będą niewidoczne, znacznie poprawiając estetykę ostatecznego efektu.

Wypadanie włosia z pędzli malarskich

Pędzle - nawet te najwyższej jakości - powinny zostać odpowiednio sprawdzone przed przystąpieniem do prac malarskich. Warto taki pędzel namoczyć w wodzie i lekko wytrzepać. Tym sposobem pozbędziemy się włókien włosia które są niedoklejone bądź przełamane. Dzięki takiemu działaniu unikniemy kłopotu w postaci pojedynczych włosków pozostających na powierzchni świeżo pomalowanej ściany. Taki przypadek czyni ścianę mniej estetyczną, wymaga dodatkowej roboty i uwagi, warto więc sprawdzić pędzel by kłopotów tego typu uniknąć.

Podstawowe pędzle do malowania

Podstawowe pędzle budowlane zwykle znajdą zastosowanie podczas każdej pracy malarskiej. Przybliżmy sobie ich rodzaje.

Pędzel ławkowiec - największe pędzle budowlane do użytku ogólnego. Długie włosie i duże wymiary robocze sprawiają, że taki pędzel wykorzystamy przy malowaniu większych powierzchni. Ich zastosowanie nie ogranicza się tylko do malowania, przysłużą się również między innymi podczas gruntowania ścian i sufitów oraz odpylania ich powierzchni przed przystąpieniem do prac wykończeniowych.

  • Pędzel angielski - średnia długość włosia i mniejsze rozmiary niż w przypadku ławkowca. Wykorzystuje się go głównie przy pracach wykończeniowych.
  • Pędzel okrągły - wszechstronne narzędzie o okrągłym ułożeniu włosia. Wykorzystamy go przy małych pracach dekoracyjnych, a także do malowania powierzchni bardziej porowatych z dużą ilością zagłębień. Dodatkowo, jeśli taki pędzel jest strzyżony (włosie układa się w szpic) jest on niezwykle precyzyjny. Ułatwia to przede wszystkim malowanie narożników.
  • Pędzel owalny - specjalistyczny pędzel łączący zalety i właściwości pędzli płaskich i okrągłych. Użyjemy go podczas malowania dużych powierzchni, a w szczególności sprawdzi się w przypadku malowania ścian różnymi kolorami, gdyż pozwala on wygodnie odcinać kolory.
  • Pędzel kątowy - bardzo cienki pędzel z długim uchwytem i zakrzywioną końcówką w części roboczej. Pomalujemy nim trudno dostępne zakamarki, w tym kaloryfery żeberkowe, ściany znajdujące się za nimi, wszelkie szczeliny.


Oczywiście są to tylko absolutnie podstawowe propozycje pędzli malarskich budowlanych, z których możemy mieć przyjemność skorzystać. Jest wiele innych rodzajów pędzli, które mogą przydać się podczas remontu, bądź prac wykończeniowych, w zależności od spektrum zadań jakie trzeba będzie wykonać. Poza pędzlami podstawowymi przedstawionymi powyżej można wyposażyć się również w pędzle specjalistyczne, które znajdą swoje konkretne zastosowanie, ale wykorzystuje się stosunkowo rzadziej.

Malowanie wałkiem czy pędzlem?

Podejmując się malowania powierzchni zdecydujemy się na rodzaj farby i jej kolor. Pojawia się często pytanie - jakie narzędzia wykorzystać, by otrzymać pożądany efekt w jak najmniejszym okresie czasu, z jak najmniejszym nakładem pracy.

Pędzle jak i wałki malarskie występują w różnych rodzajach. Zrozumiała jest trudność w wyborze odpowiedniego narzędzia, gdyż będzie to zależeć od rodzaju farby oraz powierzchni, która będzie wymagała pomalowania.
Ogólnie przyjmuje się, że pędzle malarskie są bardziej precyzyjne, wałki natomiast są bardziej wydajne i ekonomiczne, gdyż zużywają mniej farby a ryzyko powstania zacieków jest znacznie mniejsze. Jakie są w takim razie różnice w pracy z tymi narzędziami?

Malowanie pędzlem malarskim

Pędzle malarskie ze względu na ich niewielki rozmiar przydadzą się przede wszystkim do malowania małych elementów powierzchni, miejsc styku oraz krawędzi ścian. Dzięki dużej różnorodności w rozmiarach roboczych pędzla, czyli długości i szerokości ułożenia włosia, dotrzemy do każdego trudno dostępnego miejsca. W przypadku wykorzystania wałka takie miejsca mogą okazać się niemożliwe do poprawnego rozprowadzania farby.
Pędzla użyjemy również do gruntowania ścian lub aplikacji kleju do tapet, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie.

Pędzel poradzi sobie o wiele lepiej w malowaniu szorstkich powierzchni oraz tych pokrytych warstwą tynkową. Wszystko dzięki temu, że włosie lepiej dociera w ewentualne zagłębienia. Korzystanie z pędzli wymaga jednak więcej uwagi i dyscypliny. W trakcie malowania mogą pojawić się smugi, co w szczególności zdarza się przy korzystaniu z farb gęstych. Trzeba się również liczyć z powstawaniem zacieków. Ich występowanie można znacznie zmniejszyć korzystając z odpowiedniej techniki malowania pędzlem. W tym przypadku należy malować powierzchnię końcem włosia i unikać mocniejszego przyciskania pędzla do ściany. Najczęstszym czynnikiem, który może odwieść od wykorzystania pędzla jako główne narzędzie do malowania jest większa pracochłonność w porównaniu z korzystaniem z wałka.

Malowanie wałkiem

Duże i gładkie powierzchnie umożliwią nam korzystanie ze wszystkich zalet jakie oferują wałki malarskie. Wygodne uchwyty, rolka obracająca się pod naciskiem i znacznie mniejsze zużycie farby w procesie malowania, które nie zostawia smug.

Tak samo jak w przypadku pędzli - wałki malarskie dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu dopasujemy rozmiar wałka do powierzchni przeznaczonej do prac malarskich. Główną zaletą wałków malarskich jest oszczędność czasu jak i materiałów. Ściany maluje się nieporównywalnie szybciej niż w przypadku korzystania z pędzli. Dodatkowo zużywa się mniej farby i jest ona rozprowadzana. Trzeba się tylko liczyć z zakupem kuwety malarskiej, która pozwala nabierać farbę, oraz usuwać jej nadmiar z wałka by uniknąć pryskania.

Warto też wspomnieć o różnych rodzajach uchwytów z których będzie można skorzystać. Poza podstawowymi, krótkimi uchwytami istnieje możliwość wyposażenia się w specjalny kij teleskopowy. Ten umożliwi korzystanie z wałka przy malowaniu wyższych partii powierzchni bez korzystania z drabin, stolików, bądź schodków. Takie rozwiązanie znacznie wpływa na komfort pracy i szybkość jej wykonania. Praca z pędzlem nie oferuje tak wygodnej opcji.

Wałki malarskie nie umożliwią nam jednak poprawnego pomalowania miejsc styku oraz krawędzi ścian. Do niektórych miejsc dostaniemy się tylko i wyłącznie korzystając z pędzla, jak ma to miejsce przy powierzchniach znajdujących się np. za kaloryferem żeberkowym.

Połącz oba rozwiązania dla najlepszego efektu!

Powierzchnie wymagające malowania będą dyktować to jakich narzędzi będziemy potrzebować. Osiągnięcie zadowalającego efektu końcowego wymaga zatem skorzystania z różnych rodzajów pędzli jak i wałków. Wałki lub pędzle o większej szerokości wykorzystamy do malowania dużych powierzchni, a przy miejscach trudno dostępnych i wszelkich innych zakamarkach skorzystamy z szerokiej gamy pędzli, które pozwolą na dokładne rozprowadzenie farby.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 19 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-25
Z tak błyskawiczna realizacja i przemiła obsługą dawno się nie spotkałem, konkurencja się chowa. Polecam wszystkim zakupy w tym sklepie
2023-06-15
ok 5/5
pixel