Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co składa się na kanalizację zewnętrzną?

2023-07-17
Co składa się na kanalizację zewnętrzną?

Sprawne odprowadzanie nieczystości do zbiorczej sieci sanitarnej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków to jeden z podstawowych warunków bezpiecznego i komfortowego użytkowania budynku. Prawidłowo zaprojektowane i starannie wykonane systemy kanalizacji zewnętrznej, obejmujące rury, rewizje oraz inne elementy, takie jak zasuwy burzowe, odpowiadają za ciche i bezzapachowe odbieranie ścieków. Sprawdź, z czego składa się instalacja kanalizacyjna na zewnątrz budynku i dowiedz się, jak zbudować przyłącze.

 

Kanalizacja zewnętrzna: droga odprowadzania domowych ścieków

Wyprowadzona na zewnątrz domu część instalacji sanitarnej wraz z przyłączem odgrywa kluczową rolę w procesie transportu nieczystości płynnych. Jej podstawowym zadaniem jest odbieranie ścieków z odpływów oraz pionów kanalizacyjnych, a następnie ich transport rurami do zewnętrznego zbiornika lub sieci ogólnospławnej. Biorąc pod uwagę ilość zanieczyszczeń wytwarzanych w gospodarstwach domowych, cały system musi działać w sposób wydajny i bezpieczny dla użytkowników, zapobiegając cofaniu się ścieków czy powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Jakie są elementy kanalizacji zewnętrznej?

Aby kanalizacja zewnętrzna funkcjonowała zgodnie z projektem przez długie lata, kluczowy jest dobór odpowiednich komponentów do budowy sieci. Podstawowe elementy, z których składają się instalacje sanitarne prowadzone na zewnątrz budynków, to:

  • kolana, trójniki i rury kanalizacyjne zewnętrzne,

  • studzienki oraz rewizje,

  • przykanaliki,

  • zasuwy burzowe,

  • zbiornik bezodpływowy (szambo), przydomowa oczyszczalnia ścieków lub zbiorcza sieć sanitarna.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że współcześnie montowane systemy muszą spełniać szereg warunków wynikających z obowiązujących przepisów. Z tego względu takie elementy jak rura czy rewizja kanalizacji zewnętrznej muszą być wykonane z tworzyw odpornych na agresywne substancje chemiczne oraz zapewniających wieloletnią wytrzymałość.

systemy-kanalizacji-zewnetrznej

Jak wykonać przyłącze kanalizacyjne?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podłączenie do kanalizacji musi odpowiadać warunkom technicznym uzyskanym od administratora sieci, a więc miasta, gminy lub spółki komunalnej. W dokumentach określa się m.in. dokładną lokalizację projektowanego przyłącza, średnicę rury i rewizji oraz sposób doprowadzenia przewodu odpływowego.

Najprostsze jest podłączenie do studzienki, w której pozostawiono króćce do przyłączy. W takiej sytuacji wystarczy jedynie przyłączyć do nich rury, by stworzyć sprawnie działający system kanalizacji zewnętrznej. Brak króćców oznacza konieczność ich wykonania, co najlepiej zlecić specjalistom.

Pamiętaj, że budowę przyłącza należy rozpocząć od studzienki, poruszając się w kierunku domu, a więc w stronę sieci wewnętrznej. Należy przy tym zachować spadek 2%, a więc 2 cm na każdy metr bieżący rury. Do budowy przyłącza używa się przewodu PVC o średnicy 160 mm. Jeśli studzienka kanalizacyjna jest węższa niż 1 m, podłączenie powinno zostać wykonane 50 cm powyżej poziomu spocznika. W celu zachowania szczelności w miejscu włączenia przewodu do studzienki niezbędne jest zastosowanie tulei ochronnej.

W sytuacji, gdy urządzenia sanitarne, takie jak muszle WC czy umywalki znajdują się w pomieszczeniach poniżej poziomu terenu, warto zastosować zasuwy burzowe do kanalizacji zewnętrznej, aby zapobiec zalaniom przez cofające się ścieki czy wędrówkom gryzoni w instalacji.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo? Porównujemy!

W przypadku braku systemu kanalizacji zbiorczej ścieki mogą zostać odprowadzone do szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Zbiornik bezodpływowy będzie znacznie tańszy w budowie, a przy tym można wykonać go praktycznie na każdej działce. Przydomowa oczyszczalnia jest inwestycją nie tylko droższą, ale również podlegającą znacznie bardziej restrykcyjnym przepisom. Jej zaletą jest natomiast w pełni bezobsługowy charakter całego systemu, w porównaniu z szambem, które właściciel musi regularnie opróżniać, co wiąże się z ponoszeniem stałych kosztów eksploatacyjnych. Ostateczna decyzja o sposobie odprowadzania ścieków jest więc kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników.

Wiesz już, jak zaplanować kanalizację zewnętrzną swojego domu?

Wiesz już, z czego składają się systemy kanalizacji zewnętrznej i jak wykonać przyłącze. Czas zaplanować zakup niezbędnych materiałów! Odwiedź internetowy sklep epicentra.pl i wybierz wysokiej klasy rury kanalizacyjne, rewizje i zasuwy burzowe oraz inne niezbędne akcesoria. W każdej chwili możesz również skorzystać z profesjonalnego doradztwa naszych ekspertów, którzy pomogą Ci dopasować wszystkie niezbędne artykuły instalacyjne.

Polecane

Kolano kanalizacji zewnętrznej 110 45 °

Kolano kanalizacji zewnętrznej 110 45 °

8,18 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką5,99 zł brutto
Mufa 110

Mufa 110

8,10 zł brutto
Zasuwa burzowa 110mm pcv

Zasuwa burzowa 110mm pcv

122,94 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką113,48 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-26
Szybko i solidnie. Polecam
2024-06-13
Wszystko OK.
pixel