Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym można palić w piecu, a czym nie wolno? Wyjaśniamy!

2023-02-21
Czym można palić w piecu, a czym nie wolno? Wyjaśniamy!

Za zjawisko smogu odpowiada nie tylko transport drogowy. W dużej mierze jest ono spowodowane unoszeniem się w powietrzu produktów spalania opału w piecach i kominkach. Aby ograniczyć ich ilość, należy stosować wysokiej jakości materiały opałowe, np. drzewne jak brykiet, pellet czy drewno kominkowe. Wszystko to definiuje tzw. ustawa antysmogowa, ale wiele osób ma wątpliwości, czym konkretnie wolno palić, a co jest prawnie zabronione. Z tego powodu w artykule kwestie te wyjaśniają nas specjaliści – zapraszamy do lektury!

 

Mądry wybór opału ma znaczenie

Jeszcze na przełomie wieków problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce był całkowicie bagatelizowany. Co więcej, został spotęgowany w roku 2003, kiedy to pojawiła się ustawa uwalniająca sprzedaż węgla niespełniającego norm jakościowych, uznawanego wcześniej za odpad. Zabronione było tylko (i jest nadal) spalanie śmieci, ale z racji braku odpowiedniej kontroli, wrzucanie ich do pieca zamiast np. opału drzewnego w postaci brykietu, pelletu czy drewna kominkowego, było normą. Wszystko to powodowało, że każdej zimy nad polskimi miastami unosiły się chmury gryzącego dymu składającego się ze szkodliwych pyłów i gazów.

To właśnie smog, który ma negatywny wpływ na środowisko. Prowadzi m.in. do:

  • powstawania kwaśnych deszczy niszczących liście czy igły drzew, a nawet degradujących budynki,

  • spowolnienia rozwoju roślin, co zmniejsza plony z upraw,

  • intensyfikacji zjawiska globalnego ocieplenia.

Zanieczyszczenie powietrza produktami spalania śmieci jest także niezwykle niebezpieczne dla ludzi. W Polsce każdej zimy placówki medyczne obserwują wzrost liczby pacjentów z chorobami układu oddechowego. Do tego badania pokazują, że smog jest bardzo niekorzystny dla kobiet w ciąży – może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Coraz większa świadomość społeczeństwa na temat skutków zanieczyszczenia powietrza doprowadziła w Polsce do wprowadzenia tzw. ustawy antysmogowej. Dopuszcza ona korzystanie tylko z określonego opału, w tym drzewnego, jak pellet, brykiet oraz drewno kominkowe. Przepisy systematycznie wprowadzają kolejne miasta, dlatego, jeśli jesteś właścicielem pieca lub kominka, powinieneś wiedzieć, co wolno w nim spalać.

Czym wolno palić w piecu?

W całej Polsce trwa proces wymiany starych pieców oraz kominków pozaklasowych na modele spełniające najwyższe normy związane z emisją spalin. Wymusza to wspomniana ustawa antysmogowa, która jednocześnie określa, czym wolno w nich palić. Dopuszczone materiały to:

  • węgiel kamienny,

  • ekogroszek,

  • opał drzewny kominkowy lub w postaci pelletu czy brykietu (ten ostatni może być także z innych ekologicznych surowców, np. ze słomy czy sprasowanych odpadów roślinnych).

Jakimi materiałami nie wolno palić w piecu?

Ustawa określa także długą listę materiałów, którymi palenie w piecach oraz kominkach jest zakazane. Ich rodzajów jest wiele, ale do najważniejszych należy zaliczyć:

  • węgiel brunatny,

  • wszelkiego rodzaju śmieci, w tym tworzywa sztuczne i opony,

  • papier kolorowy,

  • drewno malowane, impregnowane i klejone płyty meblowe.

czym-palic-w-piecu

Co grozi za spalanie niedozwolonych odpadów?

W ostatnich latach uszczelniono system weryfikacji jakości spalanego opału. Sprawdzają go kontrolerzy odwiedzający domy oraz firmy, w których znajdują się piece. W wielu miastach wykorzystywane są także drony wyposażone w czujniki analizujące czystość spalin z kominów.

Jeśli korzystasz z certyfikowanych materiałów, jak brykiet drzewny, pellet czy drewno kominkowe, możesz oczywiście spać spokojnie. Z kolei osoba łamiąca powyższe przepisy naraża się na mandat do 500 zł, a w razie jego nieprzyjęcia – do 5000 zł, co jest maksymalną grzywną nakładaną przez sąd.

Dbaj o czyste powietrze – kupuj sprawdzony opał

Pamiętaj, że warto stosować dobrej jakości materiały do opalania w piecu nie tylko w celu uniknięcia mandatu. Takim działaniem przede wszystkim dbasz o czystość planety, zapewniając lepsze życie zarówno sobie, jak i przyszłym pokoleniom. Z tego powodu kupuj opał drzewny w sprawdzonym miejscu – skorzystaj z oferty naszego sklepu epicentra.pl! Sprzedajemy m.in. wysokiej jakości brykiet, pellet oraz drewno kominkowe. Już dziś zapoznaj się z naszym asortymentem.

Polecane

Brykiet drzewny kostka RUF 10 kg

Brykiet drzewny kostka RUF 10 kg

Cena regularna: 17,49 zł brutto12,97 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14,90 zł
Drewno rozpałkowe ok.5dm3 100szt/p

Drewno rozpałkowe ok.5dm3 100szt/p

Cena regularna: 11,71 zł brutto9,36 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 9,36 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-31
dziękuję, za dostawę wszystko jest ok.
2024-05-22
Towar zgodny z opisem, produkt dobrze zapakowany.
pixel