Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różnią się stan surowy zamknięty i deweloperski?

2023-04-03
Czym różnią się stan surowy zamknięty i deweloperski?

Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć w życiu większości ludzi. Na pewnym etapie zaawansowania inwestycji kluczowego znaczenia nabierają dwa terminy: stan surowy zamknięty oraz deweloperski. Oba są ściśle powiązane z procesem budowlanym i opisują następujące po sobie etapy prac. W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej. Sprawdź, czym różni się stan zamknięty od deweloperskiego, poznaj poszczególne etapy budowy całego domu i dowiedz się, jakich dalszych prac oraz materiałów wymaga budynek, by można było w nim zamieszkać.

 

Jakie są etapy budowy domu?

Każda inwestycja zaczyna się od formalności urzędowych. Przede wszystkim, trzeba uzyskać pozwolenie na budowę oraz wykonać dokumentację projektową. Uwzględnia ona rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, ale także przebieg i technologię wykonania wszystkich instalacji, jak sieć wodociągowa, przyłącze elektryczne czy rury kanalizacyjne.

Prace na budowie rozpoczynają się od robót ziemnych, obejmujących przygotowanie terenu pod budowę oraz wykonanie fundamentów. Po ich zakończeniu ekipa budowlana przystępuje do budowy ścian oraz dachu. Następnie wykonuje się instalacje wewnętrzne oraz zewnętrzne, a potem montuje okna i drzwi. Ostatnim etapem jest wykończenie wnętrz przy użyciu odpowiednich materiałów oraz zagospodarowanie działki.

Z punktu widzenia stosowanego w branży podziału inwestycji na etapy, możemy wyróżnić 5 kluczowych stanów budowy domu:

  • stan zerowy,

  • stan surowy otwarty,

  • stan surowy zamknięty,

  • stan deweloperski,

  • prace wykończeniowe,

oraz dodać do tego formalności związane z wykonaniem inwestycji, a więc: zgłoszenie zakończenia robót, odbiory techniczne czy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Co obejmuje stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty zgodnie ze swoją nazwą oznacza etap budowy domu, który polega na wykonaniu wszystkich prac niezbędnych do uzyskania zamkniętej konstrukcji budynku. Obejmuje on m.in.: wykonanie ścian zewnętrznych, dachu, stropów oraz zainstalowanie stolarki okiennej i drzwiowej. W stanie surowym zamkniętym nie ma jeszcze ścian działowych, tynków, ani instalacji.

etapy-budowy-domu

Czym stan deweloperski różni się od surowego zamkniętego?

Stan deweloperski to etap budowy domu, który jest już bardziej zaawansowany niż stan surowy zamknięty. W tym przypadku budynek jest już bowiem w pełni zadaszony. Gotowe są przyłącza elektryczne i wszystkie sieci rur oraz instalacja kanalizacyjna i centralne ogrzewanie. Oprócz tego wykonane są ściany działowe, tynki wewnętrzne i zewnętrzne, a także wylewki na podłogach. W stanie deweloperskim brakuje jeszcze elementów wykończeniowych, takich jak: posadzki, drzwi wewnętrzne, biała technika czy wykończenia ścian i sufitów.

Jakich dalszych prac wymaga dom w stanie deweloperskim?

Dom w stanie deweloperskim to już prawie gotowy budynek, w którym wykonano większość prac instalacyjnych oraz wykończeniowych. Jednak wciąż pozostaje kilka istotnych prac do wykonania przed ostatecznym oddaniem budynku do użytku. Należą do nich wszystkie prace wykończeniowe, takie jak:

  • ułożenie posadzek,

  • montaż drzwi wewnętrznych,

  • instalacja mebli kuchennych i łazienkowych.

Ważnym elementem jest tzw. biały montaż, obejmujący podłączenie armatury oraz instalację odpływów do rur kanalizacyjnych. Warto także zadbać o wykończenie elewacji oraz zagospodarowanie terenu działki.

Jak widzisz, dom w stanie deweloperskim to już zaawansowany etap inwestycji, jednak wciąż pozostaje wiele istotnych prac do wykonania. Dlatego warto zdecydować się na współpracę z firmą, która zapewni kompleksową realizację wszystkich prac, pomoże dobrać materiały budowlane i doprowadzi dom do stanu, w którym będzie on gotowy do zamieszkania. Na finiszu trzeba jeszcze przeprowadzić przegląd wszystkich instalacji oraz systemów, aby upewnić się, że ogrzewanie, wentylacja czy system kanalizacyjny działają prawidłowo.

Z materiałami budowlanymi od Epicentra zbudujesz dom krok po kroku!

Jeśli planujesz budowę domu, warto skorzystać z usług sprawdzonego dostawcy, który wyposaży plac budowy w profesjonalne artykuły. Epicentra to hurtownia internetowa oferująca szeroki wybór materiałów budowlanych oraz kompleksowe doradztwo techniczne i logistyczne. Zamawiając u nas bloczki, zaprawy, materiały izolacyjne, rury kanalizacyjne oraz pozostałe produkty, zbudujesz i wykończysz swój wymarzony dom krok po kroku, zgodnie z najnowszymi trendami i standardami. Zapraszamy!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
Wszystko zgodnie z opisem. Paczka dobrze zapakowana. Szybka dostawa.
2024-05-22
Towar zgodny z opisem, produkt dobrze zapakowany.
pixel