Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować ściany do malowania?

2023-08-07
Jak przygotować ściany do malowania?

Planujesz odświeżenie wnętrz w swoim domu? Przed rozpoczęciem malowania ścian musisz odpowiednio przygotować ich powierzchnię. Niezależnie od tego, czy zamierzasz użyć pędzla, czy wałka malarskiego, trzeba przeprowadzić niezbędne prace wstępne, dzięki którym farby będą trzymały się podłoża. Sprawdź, jak bezpiecznie i szybko pozbyć się starej farby lub tapety, dowiedz się, w jaki sposób wyczyścić powierzchnię ścian z plam lub wilgoci i zobacz, jak wyrównać podłoże, by osiągnąć trwałe i estetyczne rezultaty remontu!

 

Czeka Cię malowanie? Przygotuj ściany i przygotuj narzędzia!

Malowanie ścian to najłatwiejszy sposób na odświeżenie, a często na całkowitą odmianę wnętrz w domu. W wielu przypadkach można przeprowadzić je szybko i bez konieczności inwestowania dużych funduszy. Jednak zanim przykleisz taśmy, założysz wałek na uchwyt lub chwycisz po pędzle malarskie, musisz zadbać o czyste i równe podłoże. Najważniejsze czynności do wykonania to:

  • usunięcie warstw starej farby lub odklejenie tapet,

  • odtłuszczenie lub oczyszczenie powierzchni ścian,

  • usunięcie pleśni i grzybów,

  • wyrównanie podłoża oraz wypełnienie ubytków,

a także przygotowanie niezbędnych narzędzi, takich jak uchwyty malarskie i kije do wałków, pędzle i farby, folie, środki gruntujące oraz inne produkty i akcesoria, z którymi malowanie ścian przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Usuwanie starej farby lub tapety

Pozbycie się poprzednich warstw koloru to jeden z kluczowych kroków w przygotowaniach do remontu. Starej powłoki malarskiej nie musisz zdrapywać ze ścian za pomocą szpachelki - znacznie szybszym, wygodniejszym i "czystszym" sposobem na eliminację powłoki jest zastosowanie specjalnej farby gruntującej. Jej wielką zaletą jest skuteczne krycie - często już po nałożeniu jednej warstwy zakryjesz stary kolor, jednocześnie zmniejszając wchłanianie nowej farby. Dzięki temu nakładanie warstwy wykończeniowej stanie się dużo szybsze, wygodniejsze i mniej kosztowne. Jeśli na ścianach znajdują się tapety, sięgnij po profesjonalne płyny do ich usuwania lub rolki z uchwytami wyglądem przypominające wałki malarskie. Pamiętaj, by podczas tych prac używać nie tylko odpowiednich narzędzi i preparatów, ale także ochronnych rękawic oraz okularów, które uchronią przed przypadkowym skaleczeniem lub dostaniem się chemikaliów do oczu.

Czyszczenie ściany z plam i grzyba

Jeśli na ścianach znajdują się plamy lub grzyb, niezbędne jest ich usunięcie. Bez tej czynności nie warto sięgać po wałek lub pędzel malarski, gdyż efekt prac będzie krótkotrwały. Aby pozbyć się mniej uciążliwych zabrudzeń, możesz użyć miękkiej gąbki lub ściereczki nasączonej ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Tłuste plamy należy odtłuścić za pomocą specjalnego środka, a następnie zagruntować i pokryć warstwą specjalnej farby podkładowej. W przypadku występowania grzyba lub pleśni, konieczne będzie zastosowanie środków grzybobójczych. Przed nałożeniem nowej warstwy farby, należy upewnić się, że powierzchnia jest czysta i sucha. W przeciwnym razie taśmy malarskie ani farby nie będą do niej odpowiednio przylegać, a preparat gruntujący nie spełni swojego zadania i nie zapewni odpowiedniej przyczepności.

pedzle-malarskie

Wyrównanie powierzchni ścian

Nierówności, ubytki i pęknięcia potrafią zepsuć efekt nawet najstaranniej przeprowadzonego malowania, dlatego przed gruntowaniem i nałożeniem farb musisz wyrównać podłoże. Najszybszym sposobem na uzupełnienie ubytków jest użycie dostępnych w naszej ofercie gotowych mas szpachlowych, takich jak wodoodporna masa wypełniająca naprawcza Master Connect, doskonale sprawdzająca się przy wypełnianiu szczelin i pęknięć na ścianach oraz sufitach. Wystarczy nanieść ją na uszkodzone obszary, a następnie starannie wyrównać powierzchnię za pomocą szpachelki. Z kolei do uzyskania gładkich i równych ścian w trakcie prac wykończeniowych, polecamy zastosować gotową gładź szachową, np. GreenLine MASTER, która po wyschnięciu tworzy idealnie białą strukturę, gotową do tapetowania, bądź malowania pędzlami malarskimi lub wałkami.

Postaw na akcesoria malarskie i gładzie szpachlowe od epicentra.pl

Odpowiednie przygotowanie ścian do malowania to kluczowy krok, od którego zależy sukces prac remontowych. Przestrzegając powyższych wskazówek oraz korzystając z odpowiednich preparatów i narzędzi, takich jak uchwyty malarskie, pędzle, wałki czy taśmy, osiągniesz profesjonalny i trwały rezultat malowania. Skorzystaj z wysokiej jakości akcesoriów dostępnych w sklepie epicentra.pl i ciesz się długotrwałym, pięknym efektem świeżo pomalowanych ścian w swoim domu lub mieszkaniu. Z nami przeprowadzisz każdy remont – niezależnie od tego, czy chcesz wykończyć nowe mieszkanie, czy odświeżyć ściany w starszym budownictwie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
wszystko jest ok.
2024-05-14
Szybka dostawa, polecam sprzedawcę.
pixel