Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować się do remontu mieszkania?

2023-09-21
Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Chcesz tylko odświeżyć wnętrza, a może zamierzasz wprowadzić do nich gruntowne zmiany? Nie pozwól, by remontem Twojego mieszkania rządził przypadek! Zanim firma remontowa rozpocznie prace budowlane lub wykończeniowe, najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem zabezpieczyć pomieszczenia, zamówić niezbędne materiały i zaplanować całą inwestycję krok po kroku. Sprawdź, jak przygotować się do takiego przedsięwzięcia!

 

Remont – przedsięwzięcie, które wymaga przygotowań

Nawet proste malowanie ścian bądź wymiana podłóg mogą znacząco odmienić wygląd i funkcjonalność Twojego domu. Jednak niezależnie od tego, czy remont mieszkania chcesz przeprowadzić własnymi rękami, czy wolisz powierzyć roboty budowlane lub wykończeniowe wyspecjalizowanej firmie, musisz zadbać o wszystkie aspekty związane z zaplanowaniem inwestycji. Odpowiednie przygotowanie to złożony proces, który powinien uwzględniać nie tylko niezbędne do wykonania prace remontowe, ale również takie aspekty jak m.in.:

  • przygotowanie i zabezpieczenie pomieszczeń,

  • przechowywanie oraz transport odpadów z rozbiórki,

  • zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych,

  • stworzenie harmonogramu robót,

  • uporządkowanie mieszkania i posesji po zakończeniu remontu.

Odpowiednie przygotowanie pomoże Ci zminimalizować stres związany ze zbliżającym się rozpoczęciem robót remontowych i uniknąć nieprzewidzianych trudności. Pozwoli też uchronić się przed dodatkowymi kosztami, umożliwiając płynne i bezproblemowe wykonanie wszystkich prac.

Dlaczego harmonogram remontu to podstawa?

Harmonogram pozwala kontrolować terminowość realizacji poszczególnych prac budowlanych i wykończeniowych. Jeśli roboty wykonywane są przez firmę remontową, najlepiej dodać go do umowy w formie załącznika. W razie ewentualnych opóźnień zyskasz podstawę do wyegzekwowania roszczeń. Przede wszystkim jednak odpowiedni plan pozwala uniknąć sytuacji, w której remont mieszkania staje się chaotycznym przedsięwzięciem, gdzie różne etapy nakładają się na siebie, zwiększając poziom zamieszania i zbędnego stresu.

Jak przygotować mieszkanie na prace remontowe?

Kolejnym istotnym etapem jest opróżnienie pomieszczeń z mebli, dekoracji i innych przedmiotów, które mogą przeszkadzać lub ulec zniszczeniu podczas prac remontowych. Podłogi oraz inne elementy należy zabezpieczyć specjalną folią, a ościeżnice, drzwi i okna najlepiej okleić taśmą ochronną. W mieszkaniu warto wydzielić również miejsce do składowania materiałów budowlanych, tak by wszystko było pod ręką. Jeśli w trakcie remontu firma będzie wykonywać prace związane z elektryką, hydrauliką czy ogrzewaniem, konieczne jest także odłączenie instalacji.

pmaterialy-wykonczeniowe

Jak zaplanować zakup materiałów do remontu?

Przed rozpoczęciem zakupów, sporządź dokładną listę produktów, narzędzi i akcesoriów, które będą potrzebne do przeprowadzenia remontu mieszkania. Jeśli planujesz wykorzystywać nietypowe lub trudno dostępne materiały wykończeniowe, warto odwiedzić sklep lub hurtownię z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że zamówiony towar dotrze do Ciebie na czas. Bezpiecznie jest zamawiać artykuły budowlane z zapasem +10%, ponieważ ich rzeczywiste zużycie często przekracza szacowane wartości.

Jak zadbać o porządek i utylizację odpadów?

Prace remontowe mogą generować sporo gruzu i odpadów, które wymagają odpowiedniego zarządzania i utylizacji. Dbanie o ich właściwe składowanie oraz transport to nie tylko kwestia estetyki, ale także odpowiedzialności ekologicznej i prawnej. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem, na które decyduje się wielu inwestorów, jest wynajem kontenera połączony z usługą odbioru materiałów rozbiórkowych przez specjalną firmę. Pamiętaj, że jeśli planujesz remont mieszkania w bloku, zgodę na podstawienie pojemnika będzie musiała wyrazić administracja budynku.

Przygotuj się na metamorfozę mieszkania z Epicentra!

Właściwe przygotowanie i dobra współpraca z firmą remontową mają istotny wpływ na przebieg i efekt całego przedsięwzięcia. Realistyczny harmonogram, odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń oraz jakościowe materiały budowlane i wykończeniowe to kluczowe aspekty, które pomogą w udanej metamorfozie mieszkania. Jeśli chcesz odmienić swoje wnętrza, już dziś odwiedź sklep Epicentra.pl, gdzie czekają na Ciebie markowe produkty i artykuły do budowy w najlepszych cenach!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-28
Szybko i sprawnie. Dziękuję
2024-06-24
Wszystko zgodnie z opisem. Paczka dobrze zapakowana. Szybka dostawa.
pixel