Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zabrać się za rozbudowę domu?

2023-05-19
Jak zabrać się za rozbudowę domu?

Jest wiele powodów, dla których ludzie planują powiększanie swojej przestrzeni do życia. O ile właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych są pozbawieni takiej możliwości, o tyle posiadacze domów jednorodzinnych mają szersze perspektywy w tym zakresie. Jeśli szykujesz się do rozbudowy, w artykule znajdziesz garść cennych wskazówek. Specjaliści naszego sklepu Epicentra wymieniają w nim niezbędne do załatwienia formalności. Podpowiadają też, jak planować prace i jakie materiały budowlane stosować, jak np. styropian czy płyty perymetryczne – skorzystaj z ich porad!

Rozbudowa, nadbudowa, przebudowa – czym się różnią?

Na początek kilka słów poświęcimy kwestiom nazewnictwa tych prac budowlanych. Wiele osób mylnie łączy ze sobą pojęcia rozbudowy oraz remontu. Pierwsze z nich dotyczy inwestycji mającej na celu powiększenie powierzchni np. domu jednorodzinnego. Z kolei drugie obejmuje działania związane z przywróceniem budynku do stanu pierwotnego lub ulepszeniem już istniejących rozwiązań konstrukcyjnych. Często przy okazji przeprowadza się termomodernizację polegającą m.in. na ociepleniu ścian styropianem czy zaizolowaniu fundamentów płytami perymetrycznymi bądź innymi materiałami.

Wracając do tematu artykułu, czyli rozbudowy, należy jeszcze podkreślić, że związane z nią prace budowlane można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • nadbudowa – dostawienie kolejnej kondygnacji,

  • dobudowa – rozszerzenie powierzchni mieszkalnej w poziomie, czyli np. wybudowanie kolejnego pomieszczenia na parterze.

Jakich formalności wymaga rozbudowa domu?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce od 2015 roku, rozbudowę budynku mieszkalnego można zrealizować bez uzyskiwania pozwolenia. Warunkiem jest, aby w nowym obiekcie ściany z otworami (okna lub drzwi) znalazły się minimum 4 m od granicy działki, a pozostałe przynajmniej 3 m. Pomimo to planowaną inwestycję zawsze należy zgłosić w lokalnym urzędzie.

Zgłoszenie takie powinno zawierać następujące informacje:

  • datę rozpoczęcia prac budowlanych oraz ich zakres,

  • rodzaj dobudowy bądź nadbudowy wraz ze szkicem projektu,

  • wykaz materiałów, które zostaną użyte, w tym do izolacji murów, jak np. styropian czy płyty perymetryczne,

  • oświadczenie mówiące o posiadaniu prawa do działki, na której inwestycja ma być prowadzona.

Co bardzo istotne, inwestor szykujący się do rozbudowy domu ma obowiązek wyznaczenia/zatrudnienia kierownika budowy.

sklep-z-materialami-budowlanymi

Jak mądrze zaplanować rozbudowę domu?

Absolutną podstawą do zaplanowania rozbudowy budynku mieszkalnego jest zlecenie architektowi wykonania projektu nadbudowy lub dobudowy. Przeanalizuje Twoją wizję i zestawi ją z warunkami technicznymi domu, proponując najlepsze rozwiązanie – bezpieczne i zgodne z przepisami. Bardzo często jego praca wiąże się z koniecznością zlecenia wykonania opinii geotechnicznej, która zobrazuje warunki gruntowe na danej działce.

Koniecznie dużo uwagi poświęć kwestiom doboru materiałów budowlanych. Stawiaj na produkty najwyższej jakości, szczególnie te związane z konstrukcją domu, jak i jego ociepleniem (m.in. styropian czy płyty perymetryczne).

Specjaliści naszego sklepu Epicentra polecają także przeprowadzenie ekspertyzy technicznej. Wykaże ewentualne uszkodzenia obecnej konstrukcji budynku jak np. pęknięcia czy zagrzybienie murów. W razie stwierdzenia takich problemów uzyskasz cenne informacje na temat sposobów poradzenia sobie z nimi.

Co przyda Ci się do wykonania dobudówki?

Jeśli chcesz sam zająć się wykonaniem dobudówki czy nadbudówki, oprócz wysokiej jakości materiałów budowlanych będziesz potrzebować profesjonalnych narzędzi. Ułatwiają pracę, przyspieszą ją i uczynią dużo bezpieczniejszą. Wyposażenie absolutnie podstawowe to:

  • zacieraczka do betonu,

  • szlifierka do gipsu,

  • akcesoria murarskie, np. kielnia, szpachelka i mieszadła do przygotowania zaprawy,

  • różnego rodzaju elektronarzędzia, m.in. wiertarko-wkrętarka, piła do drewna czy szlifierka kątowa.

Z naszymi materiałami budowlanymi zrealizujesz każdy projekt

Pamiętaj, że podstawą długowieczności przyszłej dobudówki czy nadbudówki jest wykonanie jej z dobrej jakości materiałów. Najlepsze znajdziesz w ofercie naszego sklepu epicentra.pl – zapoznaj się z ofertą. Mamy zarówno produkty budowlane, jak i wykończeniowe, instalacyjne oraz dociepleniowe, w tym styropiany i płyty perymetryczne. Z naszą pomocą zrealizujesz każdy projekt rozbudowy domu!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Super obsługa, bardzo profesjonalne podejście do klienta.
2024-06-05
wszystko jest ok.
pixel