Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaprojektować kanalizację w domu?

2023-06-06
Jak zaprojektować kanalizację w domu?

Instalacja sanitarna to jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego domu. Odpowiednie zaprojektowanie przebiegu rur, podejść, kolan oraz trójników jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu kanalizacji wewnętrznej. Poznaj najważniejsze zasady montażu sieci kanalizacyjnej i dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę na etapie jej projektowania.

 

 

Najważniejsze zasady montażu instalacji kanalizacyjnej

Odpowiednio zaprojektowany system odbioru ścieków w dużym stopniu wpływa na komfort użytkowania budynku mieszkalnego. Nieprzypadkowo projekt instalacji sanitarnej musi być opracowany przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami w zakresie budowy tego rodzaju sieci. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie aspekty jak m.in.:

  • dobór rur kanalizacyjnych o odpowiedniej średnicy,

  • zachowanie właściwych spadków w obrębie całej instalacji,

  • wykonanie prawidłowej wentylacji,

  • szczelne połączenia rur, kolan oraz trójników,

  • prawidłowy montaż syfonów i otworów rewizyjnych.

Wszystkie powyższe elementy są absolutnie kluczowe dla zapewnienia skutecznego i bezproblemowego odprowadzania ścieków. Podczas projektowania i budowy kanalizacji wewnętrznej należy również przestrzegać obowiązujących przepisów i norm dotyczących instalacji sanitarnych.

Dobór właściwej średnicy rur kanalizacyjnych

Podstawowym elementem każdego wydajnego systemu są rury kanalizacyjne o średnicy dopasowanej do konkretnego urządzenia sanitarnego. Do podłączenia misy ustępowej należy użyć podejścia o szerokości 100 mm. Ważne, aby długość tego odcinka mierząc od pionu, nie przekraczała 1 metra – wówczas nie będzie potrzeby montażu dodatkowej wentylacji.

W przypadku pozostałego wyposażenia jak wanna, umywalka, zlewozmywak czy pralka stosuje się podejścia o średnicy 50 mm. Zgodnie z przepisami, możliwe jest użycie rury kanalizacyjnej o średnicy 40 mm dla pojedynczej umywalki lub bidetu, jednak większa szerokość ułatwi spływ ścieków. Długość odcinków nie powinna przekraczać 3 metrów (2 metrów w przypadku wanny). Jeśli wewnętrzne podejścia są dłuższe, ich minimalna szerokość powinna wynieść 70 mm.

Odpowiednie spadki rur kanalizacyjnych

Ważnym aspektem projektowania instalacji sanitarnej jest zapewnienie w jej obrębie odpowiednich spadków. Umożliwiają one swobodny spływ ścieków w dół, eliminując ryzyko zatorów i awarii sieci. Zalecany spadek wynosi ok. 2-3 cm na każdy metr długości podejścia, a więc 2-3%. Pamiętaj również, aby unikać niepotrzebnych załamań a trójniki i kolana kanalizacji wewnętrznej montować tylko tam, gdzie jest to faktycznie niezbędne. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko tworzenia się miejsc zatrzymujących ścieki.

Prawidłowa wentylacja pionów kanalizacyjnych

Wydajna wentylacja jest niezbędna w sieci kanalizacyjnej, ponieważ zapewnia prawidłowy przepływ powietrza i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. W projekcie należy uwzględnić piony wentylacyjne, które powinny być umieszczone na odpowiednich wysokościach i połączone z systemem kanalizacji wewnętrznej. Odpowietrzenie instalacji powinno wychodzić ponad dach, na którym montuje się kominek, nazywany potocznie wywiewką.

kolana-kanalizacji-wewnetrznej

Szczelne połączenia rur kanalizacyjnych

Aby uniknąć wycieków, poważnych awarii, uporczywych zapachów czy skażenia środowiska, należy również zadbać o szczelność wszystkich połączeń rur kanalizacyjnych. Na etapie projektowania trzeba dopasować wszystkie potrzebne elementy, takie jak trójniki, uszczelki czy kolana, które zapewnią niezawodność i trwałość połączeń. Równie istotne dla utrzymania szczelności sieci sanitarnej jest dokonywanie jej regularnych przeglądów oraz konserwacji.

Montaż syfonów i otworów rewizyjnych

Podstawowym zadaniem syfonów jest zapobieganie powracaniu nieprzyjemnych zapachów przez rury kanalizacyjne do wnętrza domu. Przyłączając umywalkę, wannę czy natrysk do sieci, należy zamontować dołączony do nich lub zakupiony osobno syfon, zgodnie z instrukcją producenta. Otwory rewizyjne zapewniają natomiast łatwy dostęp do systemu w przypadku konieczności naprawy lub konserwacji. Ich liczebność oraz rozmieszczenie powinny odpowiadać wielkości sieci, a także liczbie podłączonych do niej urządzeń.

Dobry projekt kanalizacji to podstawa

Pamiętaj, że budowa wydajnego systemu sanitarnego zaczyna się od przemyślanego projektu. Rury, kolana czy trójniki kanalizacji wewnętrznej powinny zostać dopasowane do specyfiki oraz częstotliwości użytkowania poszczególnych urządzeń i liczby domowników. Wszystko, co niezbędne do budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej znajdziesz na Epicentra.pl – odwiedź nasz sklep internetowy i zamów materiały budowlane najwyższej jakości.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 35 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Super
2023-12-15
rewelacja, sprawna dostawa, dobry brykiet
pixel