Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki materiał wybrać na fundamenty domu?

2023-03-06
Jaki materiał wybrać na fundamenty domu?

Każdy dom jednorodzinny powinien być związany na stałe z gruntem. Z tego powodu jego podstawę zawsze stanowi fundament. Jest jednym z kluczowych elementów konstrukcyjnych, narażonym na największe obciążenia. Musi więc być solidny, dlatego w tym artykule podpowiadamy, jakich materiałów budowlanych powinno się użyć do jego wykonania. Zapoznaj się z poradami specjalistów naszej firmy Epicentra zajmującej się sprzedażą m.in. gotowych komponentów wykorzystywanych na budowach.

 

 

Spis treści

 

Fundamenty – podstawa solidnego domu

Ogromne znaczenie tego elementu konstrukcyjnego wynika przede wszystkim z tego, że stanowi podstawę, na której posadowiony jest budynek. W efekcie to właśnie na nim spoczywa cały jego ciężar i zastosowane do jego wykonania materiały budowlane muszą być na to odporne. Dodatkowo fundamenty poddawane są obciążeniom generowanym przez grunt. Jak podkreślają nasi specjaliści, projektując je, należy zwracać uwagę zarówno na gabaryty domu, w tym liczbę kondygnacji, jak i stabilność oraz nośność podłoża.

W celu ustalenia tych parametrów wykonuje się badania geotechniczne, których wyniki umożliwiają przygotowanie wytycznych dotyczących sposobu posadowienia budynku. Specjalne metody stosuje się przede wszystkim w przypadku terenów podmokłych bądź mocno niestabilnych, a więc np. gruntów nasypowych. To kolejny czynnik mogący mieć wpływ na wybór materiałów budowlanych do wykonania fundamentów.

Jak ustala się głębokość posadowienia fundamentów?

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że fundamenty mogą być wykonane w formie pośredniej lub bezpośredniej. Wybór jednej z nich uzależniony jest głównie od:

  • stabilności podłoża,

  • rodzaju gruntu,

  • wielkości oraz ciężaru domu.

W obu przypadkach można stosować te same materiały budowlane, a najważniejsza różnica dotyczy głębokości posadowienia fundamentów. Bezpośrednie są płytkie – rzadko kiedy sięgają dalej niż na 4 m w głąb ziemi. Sprawdzają się doskonale na stabilnych gruntach. W przypadku terenów podmokłych czy tam, gdzie dobra nośność podłoża zaczyna się bardzo głęboko, stosowane są konstrukcje pośrednie. Mogą być oparte na przykład na palach wbijanych na głębokość nawet kilkunastu metrów.

Z czego wykonuje się ławy fundamentowe?

Czas teraz przejść do sedna artykułu, a więc rodzaju materiałów budowlanych, których używa się do wykonania fundamentów. Zacząć należy od tego, że konstrukcje te zwykle składają się z dwóch oddzielnych elementów – ław oraz opartych na nich ścian fundamentowych.

Pierwsze z nich znajdują się najgłębiej i to właśnie one są poddawane największym obciążeniom. Z tego powodu wykonuje się je ze zbrojonego betonu (metalowe pręty ograniczają ryzyko pękania), zazwyczaj klasy C12/15 lub C16/20, choć może być wyższa. Obecnie coraz częściej używa się jego wersji samopoziomującej, gdyż dzięki większej płynności jest łatwy w rozprowadzaniu.

materialy-budowlane

Jakie materiały budowlane są najlepsze na ściany fundamentowe?

W przypadku wspomnianych ścian, opartych na ławach fundamentowych, również używa się betonu klasy C12/15 lub C16/20. Jeśli posadowiony na nich budynek będzie mieć relatywnie niewielki ciężar, można wykonać je bez zbrojenia.

Powyżej opisujemy tzw. ściany monolityczne, a więc wylewane, których wadą jest konieczność dość długiego oczekiwania na pełne zastygnięcie betonu. Spowalnia to prace związane z budową domu, dlatego obecnie dość często wykonuje się tzw. fundamenty murowane. Powstają z gotowych betonowych bloczków budowlanych (ewentualnie keramzytobetonowych bądź silikatowych) lub z takich materiałów, jak:

  • kształtki styropianowe,

  • klasyczne kamienie,

  • ceramiczne cegły (koniecznie muszą być pełne).

Bloczek betonowy jest powszechnie stosowany przy wznoszeniu fundamentów. Jest to trwały materiał, dzięki któremu szybko i w prosty sposób można wymurować ściany fundamentów.

Budujesz dom? Postaw na najlepsze materiały!

Pamiętaj, że na solidność fundamentu wpływa przede wszystkim jakość elementów wykorzystanych do jego budowy. Jeśli wiec stawiasz dom i planujesz wykonać ściany fundamentowe z gotowych bloczków, najlepiej zamów je w naszej firmie Epicentra. Mamy wiele rodzajów sprawdzonych materiałów budowlanych, które sprzedajemy w konkurencyjnych cenach. Zapoznaj się z całym asortymentem i już dziś skorzystaj z oferty – gwarantujemy sprawną realizację zamówień!

Polecane

Bloczek betonowy

Bloczek betonowy

4,80 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-23
Bardzo szybka realizacja i profesjonalna obsługa. Polecam
2023-08-25
Z tak błyskawiczna realizacja i przemiła obsługą dawno się nie spotkałem, konkurencja się chowa. Polecam wszystkim zakupy w tym sklepie
pixel