Jakie drewno do kominka wybrać?
Domowy kominek uznaje się za element wyposażenia wnętrz, który tworzy wokół siebie atmosferę sprzyjającą relaksowi. Jednak przede wszystkim jest to źródło ciepła, z którego warto korzystać m.in. ze względów ekonomicznych. Stosowany w nim klasyczny opał drzewny wciąż jest tańszy od węgla kamiennego czy pelletu. Dzięki temu można oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu domu, choć pod warunkiem stosowania odpowiedniego drewna kominkowego. W artykule nasi specjaliści podpowiadają, jakie wybrać – sprawdź!
Spis treści
- Drewno odpowiednie do kominka, czyli jakie?
- Jakie drewno jest najlepsze na opał?
- Gdzie kupić drewno do kominka?
- Jak przechowywać drewno kominkowe?
- Jak poprawnie rozpalać kominek i jak dokładać drewna?
- Wybierz opał z pewnego źródła
Drewno odpowiednie do kominka, czyli jakie?
Do podstawowych parametrów tego surowca zalicza się gęstość oraz wartość opałową. Pierwszy z nich jest wyrażany w kg/m3, a drugi w kWh/mp (kilowatogodziny na metr przestrzenny). Oba są ze sobą ściśle powiązane. Im bardziej zbitą strukturę (stosunek masy do objętości) ma drewno kominkowe, tym wyższa jest jego kaloryczność.
Do powyższych kwestii dochodzi wydajność opału drzewnego. Zależy ona nie tylko od gatunku drzew, z których został pozyskany. Ogromny wpływ ma również jego wilgotność. Kluczowym i jednocześnie trwającym najdłużej etapem przygotowywania drewna kominkowego jest jego sezonowanie, czyli suszenie. Musi być składowane aż do uzyskania optymalnego poziomu wilgoci, wahającego się w zakresie od 12 do 20%.
Zbyt mokry opał drzewny jest nieekonomiczny, a do tego naraża użytkownika kominka na dodatkowe wydatki. Do jego podstawowych wad należy zaliczyć:
-
obniżoną temperaturę palenia i w konsekwencji nawet dwukrotnie niższą wartość opałową,
-
intensywne dymienie,
-
niepełne spalanie skutkujące nadmierną produkcją sadzy – osadza się w szybie kominowym i zapycha filtry.
Jakie drewno jest najlepsze na opał?
Oprócz weryfikowania wilgotności oraz kaloryczności kominkowego materiału opałowego zwróć uwagę na jego rodzaj. Na opał najlepiej sprawdza się drewno liściaste. Choć iglaste zwykle jest nieco tańsze, ma mniejszą gęstość i zawiera dużo żywicy. W efekcie jest mniej wydajne, gdyż szybciej się spala i jednocześnie generuje dużo dymu zanieczyszczającego przewód kominowy.
Według ekspertów najlepsze gatunki opału drzewnego to kolejno:
-
grab,
-
buk czerwony,
-
dąb,
-
jesion,
-
brzoza,
-
wiąz.
Gdzie kupić drewno do kominka?
Planując taki zakup, staniesz przed koniecznością wyboru pomiędzy świeżo ściętymi balami a materiałem pociętym i paczkowanym. W przypadku pierwszej opcji musisz skierować się bezpośrednio do źródła, a więc na przykład:
-
lokalnego nadleśnictwa,
-
tartaku,
-
właściciela zalesionego terenu, który prowadzi wycinkę.
Z kolei paczkowane drewno kominkowe dostaniesz m.in. w każdym markecie budowlanym. Co więcej, kupisz je nawet bez wychodzenia z domu – wystarczy złożyć zamówienie na stronie epicentra.pl. Warto skorzystać z naszej oferty, gdyż otrzymujesz opał drzewny gotowy do użycia. Jest prawidłowo wysuszony i pocięty na szczapy.
Jeżeli kupujesz całe bale, musisz ciąć je samodzielnie, co wymaga pracy i posiadania odpowiednich narzędzi. Przygotowanie z nich materiału opałowego wiąże się także z wielomiesięcznym sezonowaniem.
Jak przechowywać drewno kominkowe?
Jeśli robisz zapasy workowanego materiału opałowego, przechowuj go w suchym pomieszczeniu. Z kolei świeżo ścięty opał drzewny najlepiej sezonować pod dachem, ale poza budynkiem, w przewiewnym miejscu. Często buduje się w tym celu drewutnie, ale drewno kominkowe można trzymać również np. pod ścianą domu z okapem czy na zadaszonym tarasie.
Jak poprawnie rozpalać kominek i jak dokładać drewna?
Na koniec garść porad związanych z paleniem w kominku. Aby go rozpalić, najlepiej ułóż kilka kawałków opału drzewnego na ruszcie i włóż pomiędzy nie podpałkę. Przed jej zapaleniem pamiętaj o otwarciu wszystkich dopływów powietrza do paleniska.
Z kolei w kwestii utrzymywania ognia wszystko zależy od rodzaju drewna kominkowego i związane z tym wskazówki znajdziesz na opakowaniu. Pamiętaj, że na czas spalania wpływa także ilości tlenu dostarczanego do paleniska.
Wybierz opał z pewnego źródła
Planując zakup materiału do opalania w kominku, koniecznie wybieraj sprawdzonych dostawców. Zyskasz wtedy pewność, że opał drzewny jest zarówno wysokiej jakości, jak i pochodzi z pewnego źródła. Najlepiej już dziś zamów go w sklepie Epicentra – sprzedajemy paczkowane drewno kominkowe o wysokiej kaloryczności. Gwarantujemy tanią i ekspresową dostawę na terenie całej Polski. Przekonaj się już dziś!