Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie zawory stosuje się w domowych instalacjach hydraulicznych?

2023-08-22
Jakie zawory stosuje się w domowych instalacjach hydraulicznych?

Planujesz przeprowadzić prace wodne w swoim domu? Znajomość podstawowych rodzajów armatury hydraulicznej ułatwi Ci to zadanie. Z tego poradnika dowiesz się, do czego służą zawory grzybkowe, zasuwne oraz kulowe (w tym te z motylkiem) oraz poznasz ich funkcje i zastosowania. Sprawdź także, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze czerpalnych lub zwrotnych zaworów do rur i gdzie szukać profesjonalnego osprzętu hydraulicznego, kanalizacyjnego i do centralnego ogrzewania w najlepszych cenach.

 

Zawory: ważny punkt każdej instalacji hydraulicznej

Niezwykle istotnym elementem każdej instalacji wodnej, ale także kanalizacyjnej są zawory. Pełnią one funkcję punktów kontrolnych, pozwalając na regulację przepływu cieczy poprzez zamykanie lub otwieranie przewodów oraz kontrolę nad sprawnym działaniem całego systemu. 

Jak dzielimy zawory pod względem sposobu zamykania?

Bez względu na to, czy chodzi o zawory kulowe, czy grzybkowe, z motylkiem lub rączką, każdy z nich składa się z kilku podstawowych elementów. Korpus wykonany jest z trwałego materiału, zapewniającego wytrzymałość i odporność na korozję. Wewnątrz znajdują się kulka lub dławik. Sterowanie przepływem przez rury odbywa się za pomocą rączki lub motylka, które umożliwiają ręczne bądź automatyczne otwieranie i zamykanie. Ważnym elementem jest także uszczelnienie – podobnie jak w rurach kanalizacyjnych, zapobiega wyciekom i decyduje o utrzymaniu szczelności systemu.

Pod względem sposobu zamykania, zawory hydrauliczne można podzielić trzy podstawowe kategorie.

  1. Kulowe – jedne z najczęściej stosowanych, posiadające kulkę, która obraca się wewnątrz korpusu. Zawory kulowe z motylkiem wybierane są m.in. ze względu na szybkie działanie i łatwość obsługi. Wykorzystuje się je m.in. jako czerpalne lub odcinające.

  2. Grzybkowe – wykorzystują dławik w kształcie grzybka do sterowania przepływem cieczy. Zawory grzybkowe są stosowane w różnych układach rur i mogą być używane zarówno w systemach niskiego, jak i wysokiego ciśnienia.

  3. Zasuwowe – często stosowane w systemach o wysokim ciśnieniu, zapewniają doskonałą szczelność i trwałość. Sterowanie cieczą odbywa się na zasadzie przesuwania zasuwy na skutek obrotu wrzeciona pokrętłem lub przesunięcia dźwigni.

Jakie są rodzaje zastosowań zaworów?

Klasyfikacja armatury dotyczy nie tylko jej budowy, ale także funkcji w instalacji, dlatego planując budowę lub modernizację sieci wodnej bądź centralnego ogrzewania, warto zapoznać się również z tym podziałem. Z uwagi na funkcje rozróżnia się następujące typy zaworów:

  • odcinające – używane do całkowitego zamknięcia przepływu cieczy, np. w przypadku konserwacji, naprawy lub gdy fragment instalacji nie jest potrzebny w danym momencie,

  • czerpalne – powszechnie nazywane kurkami, pozwalają czerpać wodę bezpośrednio z instalacji hydraulicznej. Zawory kulowe czerpalne stosowane są na rurach zarówno wewnątrz budynków, jak i w pomieszczeniach gospodarczych czy w ogrodzie,

  • zwrotne – znane także jako jednokierunkowe, służą do sterowania kierunkiem przepływu. Pozwalają na transport cieczy tylko w jednym kierunku, uniemożliwiając jej cofanie się,

  • spustowe – działają podobnie do czerpalnych, pozwalając na całkowite lub częściowe opróżnianie zbiorników, rur czy instalacji,

  • antyskażeniowe – wyglądają nieco inaczej niż typowe zawory kulowe z motylkiem i służą ochronie wody pitnej przed skażeniem wtórnym, powodowanym zwrotnym przepływem w instalacji.

zawory-kulowe

Czym się kierować, wybierając zawory do domowej instalacji?

Niezależnie od tego, czy do domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej potrzebny Ci odcinający, antyskażeniowy czy czerpalny zawór kulowy z motylkiem, przy wyborze musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Upewnij się, że armatura wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, takich jak mosiądz, stal lub żeliwo, które zapewniają trwałość i niezawodność. Zwróć również uwagę na dopasowanie do średnicy rur oraz do materiału, z którego zostały wyprodukowane. W przypadku instalacji specjalistycznych wybierz osprzęt pozwalający na bezpieczne i wydajne sterowanie przepływem cieczy przez rury pod odpowiednio wysokim ciśnieniem.

Zadbaj o swój dom, wybierając najwyższej jakości materiały instalacyjne

Wybór odpowiednich zaworów do domowej instalacji hydraulicznej ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania i efektywności całego systemu. Niezawodne zawory kulowe, w tym z motylkiem, grzybkowe, zasuwowe oraz wiele innych rodzajów armatury znajdziesz w ofercie sklepu epicentra.pl. Sprawdź naszą ofertę i postaw na rozdzielacze odcinające lub czerpalne wykonane z najwyższej jakości materiałów. Zadbaj o swoje domowe instalacje, wybierając rury kanalizacyjne i profesjonalne materiały instalacyjne rekomendowane przez specjalistów!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Wszystko OK.
2024-05-17
Rzetelny dostawca, błyskawiczna dostawa, produkty b. dobre, świetnie opakowane. Polecam!
pixel