Na czym polega termomodernizacja budynku?

Większość domów jednorodzinnych jest dziś projektowana i budowana z myślą o energooszczędności, a więc jednocześnie ochronie środowiska. Z kolei właściciele starszych budynków tego typu, mogą osiągnąć dość podobny efekt, przeprowadzając tzw. termomodernizację. Okazuje się jednak, że w Polsce decyduje się na to stosunkowo niewiele osób. To duży błąd, gdyż już samo ocieplenie ścian styropianem obniża rachunki za ogrzewanie i pozwala zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Warto więc rozważyć taką inwestycję. W dzisiejszym artykule specjaliści Epicentra opisują, na czym polega oraz jakich materiałów budowlanych używa się do jej przeprowadzenia – sprawdź już teraz!
Spis treści
- Co to jest termomodernizacja?
- Jakie działania obejmuje termomodernizacja?
- Czym najlepiej ocieplić budynek?
- Ile kosztuje termomodernizacja?
- Termomodernizacja to szansa na realne oszczędności
Co to jest termomodernizacja?
W ogromnym skrócie jest to inwestycja budowlana przeprowadzana w celu uzyskania wysokiego poziomu energooszczędności budynku. Kompleksowo i prawidłowo wykonana termomodernizacja, obejmująca m.in. ocieplenie ścian styropianem, skutkuje przede wszystkim:
-
ograniczeniem strat ciepła w domu jednorodzinnym,
-
zmniejszeniem zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do ogrzewania wnętrz oraz wody użytkowej,
-
wdrożeniem nowoczesnych systemów grzewczych – wydajnych, ekologicznych i ekonomicznych.
Wszystko to przekłada się na wyraźne obniżenie kosztów utrzymania budynku. Wygenerowane w ten sposób oszczędności powodują, że w dłuższej perspektywie czasu inwestycja w termomodernizację się zwróci. Do tego poprzez ograniczenie zużycia energii zmniejszasz swój ślad węglowy, emitując mniej gazów cieplarnianych do atmosfery, w tym przede wszystkim CO2.
Jakie działania obejmuje termomodernizacja?
Jeśli zdecydujesz się na taką inwestycję, zdecydowanie powinieneś przeprowadzić ją kompleksowo. Pełna termomodernizacja budynku obejmuje:
-
wykonanie izolacji termicznej ścian – na fasadzie budynku montuje się np. styropian,
-
docieplenie dachu, stropu, podłóg i różnych przegród,
-
uszczelnienie ram okiennych oraz futryn w celu usunięcia tzw. mostków termicznych,
-
wymianę systemu grzewczego lub modernizację obecnie wykorzystywanego.
Często w ramach termomodernizacji przeprowadza się także montaż instalacji fotowoltaicznej. Pozwala uzyskać wysoką niezależność energetyczną i jednocześnie wytwarza „zielony” prąd, a więc pochodzący z czystego oraz odnawialnego źródła energii.

Czym najlepiej ocieplić budynek?
W Polsce od wielu lat budynki ociepla się przede wszystkim styropianem. Wykonane z niego płyty są bowiem relatywnie niedrogie, proste w montażu i przede wszystkim mają bardzo niski współczynniki przewodności cieplnej – 0,032-0,045 W/(m·K). Dość popularna jest również wełna mineralna, mająca podobne parametry w kwestii izolacji termicznej.
Co warto dodać, pierwszy z powyższych materiałów doskonale nadaje się także do ocieplania ścian fundamentowych oraz podłóg usadowionych bezpośrednio na gruncie. Wykorzystywane są do tego tzw. płyty perymetryczne, które wykazują się ponadprzeciętną odpornością na wilgoć, w tym stały kontakt z wodą.
Ile kosztuje termomodernizacja?
Aby poznać orientacyjny koszt przeprowadzenia takiej inwestycji, powinieneś zlecić przeprowadzenie tzw. audytu energetycznego. Dostarczy precyzyjnych informacji związanych z aktualnym zapotrzebowaniem budynku na energię. Jednocześnie na jego podstawie zostanie wykonana ekspertyza wskazująca, jakie działania należy zrealizować, aby ograniczyć ewentualne straty ciepła.
Termomodernizacja zawsze wymaga sporych nakładów finansowych, ale pamiętaj, że możesz uzyskać na nią wysoką dopłatę z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki, masz również prawo ubiegać się o dotację – w tym przypadku z programu „Mój Prąd”.
Termomodernizacja to szansa na realne oszczędności
Jak widzisz, decydując się na taką inwestycję, przede wszystkim obniżysz koszty utrzymania budynku. Jednocześnie przyczynisz się do zmniejszenia emisji gazów zanieczyszczających powietrze i odpowiadających za smog. Jeśli postanowisz ocieplić budynek styropianem, skorzystaj z oferty naszej firmy Epicentra. Sprzedajemy wiele materiałów budowlanych wykorzystywanych podczas termomodernizacji domów. Gwarantujemy ich najwyższą jakość i konkurencyjną cenę – zapraszamy do składania zamówień.