Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wszystko, co musisz wiedzieć o kanalizacji w swoim domu

2023-05-05
Wszystko, co musisz wiedzieć o kanalizacji w swoim domu

Mieszkańcy domu jednorodzinnego regularnie produkują różnego rodzaju ścieki. Do tego dochodzi woda deszczowa oraz roztopowa spływająca z dachu do rynien, którą należy odprowadzić poza mury. Z tego powodu każdy mieszkalny obiekt budowlany musi być wyposażony w tzw. wewnętrzną kanalizację ściekową, często określaną także mianem domowej. To system rur kanalizacyjnych wykonanych zazwyczaj z PP (polipropylenu) połączonych kolankami, trójnikami i innymi rodzajami złączek. Jaką pełni funkcję, z czego się składa i ile kosztuje jego montaż? W artykule na te pytania odpowiadają specjaliści marketu budowlanego Epicentra – sprawdź!

 

 

Jakie funkcje pełni kanalizacja w domu jednorodzinnym?

Obowiązujące przepisy kategorycznie zabraniają odprowadzania ścieków z budynków bezpośrednio do gruntu bądź cieków czy zbiorników wodnych. Dotyczy to wszystkich rodzajów nieczystości, w tym tzw. komunalnych (bytowych) produkowanych przez gospodarstwa domowe. To brudna woda pochodząca m.in. ze spłukiwania toalet, gotowania czy prania. Powinna trafić do zbiornika na szambo, przydomowej oczyszczalni ścieków lub miejskiej sieci kanalizacyjnej.

W ten sposób doszliśmy do tematu tego artykułu, czyli kanalizacji wewnętrznej. Pełni tylko jedną funkcję, ale za to niezwykle istotną – zbiera nieczystości powstające w domu i kieruje je do jednej z powyższych instalacji odpowiedzialnych za ich odbiór. Ponieważ musi docierać do różnych zakamarków budynku, często tworzy ją dość skomplikowany system rur polipropylenowych PP łączonych m.in. kolankami i trójnikami. Do tego dochodzą elementy zabezpieczające, które gwarantują sprawność jej działania oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Jakie są rodzaje kanalizacji wewnętrznej?

Jeśli jesteś na etapie budowy domu, powinieneś znać rodzaje wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej. Jest to ważnie, gdyż właśnie wtedy należy ją zaprojektować i wykonać. Teoretycznie są tylko dwa, ale w praktyce rozróżnia się trzy typy kanalizacji domowej, czyli system:

  • sanitarnyrury PP połączone m.in. kolankami oraz trójnikami znajdują się bezpośrednio w budynku i odpowiadają za odprowadzanie ścieków komunalnych,

  • deszczowy – instalacja zewnętrzna odbierająca wodę z rynien i kierująca ją np. do przydomowych zbiorników na deszczówkę,

  • ogólnospławowy – zbiera oba powyższe rodzaje nieczystości, tworząc tzw. zlewnię ścieków (jest wyposażony w przelewy burzowe).

Z jakich elementów składa się instalacja kanalizacyjna?

Główne części domowego systemu odprowadzającego ścieki komunalne już poznałeś. Podstawą są rury kanalizacyjne – kiedyś były żeliwne, natomiast dziś zwykle stosuje się polipropylenowe, gdyż jest to materiał lekki, solidny, tani i odporny na działanie wilgotnego środowiska. Elementy te na końcach są odpowiednio wyprofilowane i wyposażone w uszczelkę, co pozwala łączyć je na wcisk. Z kolei na zakrętach stosuje się kolana kanalizacji wewnętrznej, a w punktach zejścia się różnych fragmentów instalacji – specjalne trójniki lub czwórniki.

Oprócz tego na domowy system odprowadzania ścieków składają się m.in. takie elementy, jak:

  • zawory odcinające przepływ,

  • syfony,

  • rury odpowietrzające oraz wentylujące – kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa eksploatacji instalacji kanalizacyjnej,

  • studzienki rewizyjne – znajdują się w najważniejszych fragmentach kanalizacji wewnętrznej, umożliwiając przeprowadzanie konserwacji i napraw.

kolana-kanalizacji-wewnetrznej

Ile kosztuje kanalizacja wewnętrzna do domu jednorodzinnego?

W celu określenia kosztów wykonania instalacji kanalizacyjnej w budynku mieszkalnym należy wykonać dokładną analizę warunków technicznych. Cena uzależniona jest m.in. od:

  • liczby punktów sanitarnych (łazienki i kuchnie),

  • powierzchni domu,

  • typu miejsca odbioru ścieków – miejska sieć, szambo lub przydomowa oczyszczalnia.

Na koszt wpływa także rodzaj materiału, z którego wykonane są m.in. rury czy kolana i trójniki kanalizacji wewnętrznej. Najczęściej stosuje się tanie polipropylenowe, jednak jest rozwiązanie alternatywne, choć droższe – elementy miedziane.

Czeka Cię montaż kanalizacji? Zajrzyj do sklepu epicentra.pl!

Jeśli szykujesz się do wykonania nowej lub remontu starej wewnętrznej kanalizacji, skorzystaj z oferty naszego sklepu. W markecie budowlanym epicentra.pl znajdziesz wiele tworzących ją elementów. Sprzedajemy m.in. mnóstwo rodzajów rur PP, kolan oraz trójników kanalizacyjnych czy kształtek. Wszystkie produkty charakteryzuje najwyższa jakość i przystępna cena – złóż zamówienie już dziś!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Towar ok, jednak dostałem 20 kg gładzi w cenie worków 10 kg.
2024-05-14
Super, jesteśmy bardzo zadowoleni.
pixel