Skontaktuj się z nami +48665310482
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wszystko, co musisz wiedzieć o ogrzewaniu pelletem

2023-09-07
Wszystko, co musisz wiedzieć o ogrzewaniu pelletem

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz rosnące koszty ogrzewania coraz częściej kierują naszą uwagę w stronę niskoemisyjnych i ekonomicznych źródeł ciepła. Ogrzewanie pelletem drzewnym zdecydowanie spełnia oba te warunki, zdobywając coraz większą popularność wśród osób poszukujących efektywnego i ekologicznego sposobu na ciepło w domu. Przeczytaj, czym jest ten materiał opałowy, sprawdź jego zalety, poznaj koszty związane z tym rodzajem ogrzewania oraz dowiedz się, jak wybrać odpowiedniej jakości pellet opałowy.

 

Co to jest pellet drzewny?

Nieprzypadkowo omawiany produkt opałowy zalicza się do najbardziej ekologicznych paliw stałych, jakie możesz wykorzystać do ogrzania swojego domu. Pellet drzewny jest bowiem materiałem, który powstaje w procesie prasowania oraz zagęszczania naturalnych składników roślinnych, jak trociny, wiórki, zrębki oraz inne pozostałości po obróbce drewna. Surowiec najczęściej pozyskiwany jest z tartaków, firm stolarskich bądź innych zakładów przetwarzających drewno.

Aby uzyskać wysoką wartość opałową pelletów, materiał musi charakteryzować się określonym, niskim stopniem wilgotności. Suchy półprodukt jest rozdrabniany na mniejsze frakcje, do uzyskania jednolitego materiału, który następnie poddaje się procesowi kompresji przy użyciu specjalnych pras, oddziałujących na materiał pod dużym ciśnieniem. W ten sposób trociny i zrębki drzewne ulegają zagęszczeniu, przez co wzrasta ich kaloryczność. Gotowy pellet opałowy jest pakowany w worki, a następnie dostarczany do klientów.

Jakie zalety ma ogrzewanie pelletem drzewnym?

Kotły pelletowe od co najmniej kilkunastu lat cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów na całym świecie. Jakie są 3 główne powody, dla których warto dziś rozważyć wybór tego rodzaju systemu grzewczego?

  1. Pellet drzewny jest paliwem odnawialnym, co oznacza, że jego produkcja nie wyczerpuje zasobów naturalnych.

  2. Spalanie jest znacznie „czystsze” w porównaniu z węglem czy ekogroszkiem, co przekłada się na mniejszą emisję toksycznych związków do atmosfery.

  3. W obliczu drastycznego wzrostu cen paliw kopalnych lub oleju, koszty zakupu pelletu czynią go jednym z najbardziej opłacalnych materiałów opałowych.

Warto również wspomnieć o wygodzie składowania oraz użytkowania tego rodzaju paliwa. Systemy ze źródłem ciepła w postaci kotła na pellet drzewny są w pełni zautomatyzowane, co oznacza, że zarówno rozpalanie pieca, jak i dostarczanie paliwa czy wyczystka palnika odbywają się w sposób całkowicie bezobsługowy.

pellet-drzewny

Jakie są koszty ogrzewania pelletem?

W ostatnich latach ceny paliw kopalnych poszybowały w górę – w szczytowym momencie za tonę węgla trzeba było zapłacić nie ok. 900 (jak jeszcze kilka lat temu), ale nawet ponad 4000 zł, a więc ok. 100 zł za worek! Dla porównania, wysokiej jakości pellet opałowy w naszym sklepie Epicentra.pl kosztuje mniej niż 3000 zł za tonę opału. Nieco wyższe w porównaniu z tradycyjnym systemem mogą być natomiast koszty zakupu samego kotła pelletowego wraz z osprzętem. Jednak przy utrzymujących się na wysokim poziomie cenach paliw kopalnych, cała inwestycja ma szansę zwrócić się już kilku sezonach grzewczych.

Jak wybrać dobrej jakości pellet opałowy?

Jeżeli chcesz mieć absolutną pewność zakupu wysokiej klasy produktu, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych czynników, którymi powinien odznaczać się dobry opał. Z pewnością należą do nich:

  • świadectwo certyfikacji, potwierdzające jakość paliwa – np. dostępny w naszej ofercie pellet drzewny A1 15 kg 6 mm Sylva spełnia wymogi dla klasy jakości A1 w programie „DOBRY PELLET – PREMIUM GOLD*****” (Norma ISO 17225-2),

  • skład: dobrej jakości produkt opałowy powinien składać się głównie z czystych trocin drzewnych, bez dodatków chemicznych czy substancji klejących,

  • odpowiednio niska wilgotność, nieprzekraczająca 10%,

  • kaloryczność – nie powinna wynosić mniej niż 16,5 MJ/kg, za najlepszy uznaje się pellet o wydajności 18-20 MJ/kg,

  • szczelne i solidne opakowanie,

  • przystępna cena,

  • renoma producenta oraz dostawcy.

Na epicentra.pl czekają na Ciebie najlepsze materiały opałowe!

Opalanie pelletem drzewnym to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych i nie tylko. Jeśli Twoimi priorytetami są efektywne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska ogrzewanie, sprawdź materiały opałowe dostępne w sklepie Epicentra.pl. Przygotuj się na sezon grzewczy już teraz – zamów u nas w dobrej cenie opał o parametrach potwierdzonych stosownymi certyfikatami jakości i sprawdź, jak wiele możesz zaoszczędzić!

Polecane

Pellet drzewny A1 15kg

Pellet drzewny A1 15kg

37,90 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.69 / 5.00 52 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Super, jesteśmy bardzo zadowoleni.
2024-05-03
Szybka dostawa i informacja o wysyłce.
pixel